Community Renaissance: Empowering Change Through Collaboration and Design

 
Celem projektu jest nawiązanie współpracy i wymiana doświadczeń pomiędzy Fundacją Emma z Polski a Performative Design Association z Wilna. Projekt był realizowany w okresie 1.07 - 30.09.2024 roku.

Główne elementy projektu:

  1. Wizyta przedstawicieli Wnioskodawcy – Fundacji Emma na Litwie w okresie 17-23.09.2024 roku, w tym udział w przedstawicieli Wnioskodawcy – Fundacji Emma w warsztatach przygotowanych przez Partnera w Święcianach/Švenčionėliai w ramach Mobilnej Szkoły Designu i Aktywizmu, organizowanej przez Performative Design Association we wspólpracy z Fundacją EDRVES. Była to seria warsztatów prowadzonych przez członków PDA i EDRVES, wspólnych doświadczeniach edukacyjnych, które zgłębiały temat mobilizacji poprzez metody projektowania performatywnego.
  2. Wizyta przedstawicieli Partnera – Performative Design Association w Polsce w okresie 24-30.09.2024 roku, w tym udział w warsztatach skupiających się na budowaniu tożsamości lokalnych społeczności poprzez rozbudzanie świadomości na temat historii miejsca zamieszkania oraz spotkaniach zorganizowanych przez Fundację Emma we współpracy z Partnerami: Centrum Kultury Agora, Stowarzyszeniem „Żółty parasol”, Wrocławską Siecią Centrów Aktywności Lokalnej i Stowarzyszeniem Różnorodności Społecznej UP-DATE.

Najważniejsze korzyści:

Dzięki realizacji projektu przedstawiciele Fundacji Emma i Performative Design Association przekonali się o wartości nawiązywania tego rodzaju współpracy (dla obu organizacji było to pierwsze tego typu doświadczenie). Obie organizacje są zgodne, że te spędzone razem dwa tygodnie zaowocują rozwojem współpracy w przyszłości. Głównie dzięki temu, że:

  • przedstawiciele organizacji mogli poznać i zrozumieć swoje techniki pracy. I tak, przedstawiciele Fundacji Emma mieli szansę poznać metody i techniki performatywne, które Performative Design Association wykorzystuje w swojej pracy z lokalnymi społecznościami, a przedstawiciele Performative Design Association doświadczyli jak jedno z narzędzi Fundacji Emma – opowiadanie historii o miejscu zamieszkania można wykorzystać do budowania więzi sąsiedzkich i lokalnej tożsamości
  • spotkania w szerszym gronie dały przedstawicielom obu organizacji możliwość dyskusji, rozmowy, nawiązania relacji nie tylko na polu zawodowych, ale także i prywatnym co wzmacnia otwartość i gotowość do dalszej współpracy
  • wymiana doświadczeń z realizacji wcześniejszych projektów, pokazanie narzędzi wykorzystywanych w codziennej pracy przez każdą z organizacji otworzyło nas na nowe doświadczenia i zmiany, które możemy wprowadzić do swojego działania i „know how”
  • przedstawiciele organizacji mieli szansę poznać współpracowników (osoby, organizacje) i odbiorców działań (lokalną społeczność) partnerów w tzw. „działaniu”, co pozwoliło im zobaczyć szerszy kontekst działania, poczuć skuteczność stosowanych metod i posłuchać opinii innych uczestników. Jest to bezcenne doświadczenie.
  • uczestnicy wizyt wspólnie znaleźli przestrzeń do wspólnego działania, dalszej wymiany doświadczeń oraz możliwości rozbudowywania partnerstwa o kolejne organizacje w przyszłości.

Sfinansowano z grantu nr IDR51_AOFR przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Renesans społeczności - IDR51_A0FR - belka aktywni obywatele